İlm-i bâtın, ilm-i zâhirden ayrılmaz

İlm-i bâtın, ilm-i zâhirden ayrılmaz

Sual: Bâtınları ile de, kalpleri ile de, ibadet edenler var mıdır? Pazarda alış veriş etmeleri onların bâtın ibadetlerine zarar vermez mi?

Cevap: İlm-i bâtın, ilm-i zâhirden ayrılmaz. Her ikisine kavuşanlara, (Ulemâ-i râsihîn) denir. Resûlullaha vâris olan ulema, yalnız bunlardır.

Riyazet, sıkıntı çekerek, kalplerini tedavi edenler, ilm-i bâtına kavuşunca, riyazeti bırakırlar. Yalnız farzları, sünnetleri yaparlar. Eshâb-ı kiram “radıyallahü teâlâ anhüm” gibi bâtınları ile de, kalpleri ile de, ibadet ederler. Pazarda alış veriş etmeleri onların bâtın ibadetlerine zarar vermez. Allahü teâlâyı bir an unutmazlar. Kur’ân-ı kerimde, bunlar övüldü. Nûr sûresi, otuzyedinci âyetinde mealen, (Alış verişleri, Allahı unutturmaz!) buyuruldu. Eshâb-ı kiram “radıyallahü anhüm ecma’în” riyazet çekmeden bu dereceye kolayca ve az zamanda yükseldiler. Hazret-i Ömer “radıyallahü anh”, ilk sohbetinde yükseldi. Eshâb-ı kirama riyazet çekmeleri için izin verilseydi, din alimleri, mezhep imamları, onların riyazetlerini kitaplarına yazarak, bütün Müslümanların böyle yapmaları lâzım olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top